Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rano jsem vyrazeli brzo. Byla hrozna kosa. Zde v Chivay jsou v tomto rocnim obdobi velke rozdily teplot mezi dnem a noci.

Vyrazili jsme do kanonu Colca. Jeho krasa mi vyrazila dech. Reka Colca tu vytvorila hluboka udoli, ve kterych si predincti indiani kultury Collagua vytvorili nadherna terasovita pole. Tyto policka se pouzivaji dodnes a davaji cele krajine neopakovatelny raz. Nad polemi vroubkovanymi udolimi se tyci vysoke hory, z nichz nektere jsou pokryte snehovou cepickou. Kanon Colca je nejhlubsi kanon sveta, se svoji hloubkou az 3400 m.

Na konci kanonu je pak kondori vyhlidka. Stoji tu spousty autobusu a turisti z ruznych mist sveta zde foti a toci kolem poletujici kondory. My na toto misto dosli asi 1,5 hodiny dlouhou prochazkou po kraji kanonu. Kondori jsou majestatni. Rozpeti kridel maji az tri metry. Nelovi. Jsou to mrchozrouti.

Na zpatecni ceste jsme si jeste udelali zastavku ve vesnicce Maca. Je to jedna z mnoha vesnic v kanonu Colca. Lide zde chodi v indianskem obleceni, jezdi na oslu, pole oraji pluhem se zaprazenymi kravami a chovaji spoustu domaciho zvirectva.

Tim nas dnesni program v podstate skoncil a zacal 350 km dlouhy presun k jezeru Titicaca do mesta Puno. Blbe bylo, ze prvnich asi 80 km nebylo vyasfaltovano. Autobus neustale drncel, nadskakoval a viril kolem sebe velke mnozstvi prachu. Jakmile zacala asfaltka, byla to velka uleva.

Cesta ubyvala pomalu. Trvala asi 6,5 hodiny. Spocatku nas bavilo pozorovat stada lam v okoli silnice. Vznikaly debaty, zda to jsou lamy, alpaky nebo vikune. Jako by to nebylo jedno.

Asi v puli cesty jsme meli zastavku u jezera Lagunillas. Je to vcelku malebne, syte modre, jezero ve vysce 4413 m. Odtud jsme uz jen sjeli pres mesto Juliaca do Puna (P.S. Mezi temito mesty jsem uz fakt musel pouzit autobusovou toaletu, jeste ze ji mame).

Puno i Juliaca lezi u nejvyse splavneho jezera sveta Titicaca a jsou to jedina dve velka mesta Peru (kazde asi 100 000 obyvatel), kde lide hovori ajmarstinou, tretim oficialnim jazykem Peru.

Zajimave je, ze Inkove, kteri ovladali cele Peru a okoli, pochazeli prave z teto oblasti. Jazykem Inku vsak byla kecuanstina, kterou dnes mluvi az dve tretiny obyvatel Peru. Kecuanstina je pritom s ajmarstinou zcela nesrozumitelna.

V Punu jsme pak byli ubytovani do petihvezdickoveho hotelu s nadhernou vyhlidkou na jezero Titicaca. V jeho hladine se krasne odrazi svetla poulicnich lamp...

6.5.2010

 

kaňon Colca

http://www.youtube.com/watch?v=JpbaL16C3D0

 

 

Náhledy fotografií ze složky CHIVAY - PUNO